Anason Bebek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anason Bebek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anason Bebek, Anason kullanımı ilk olarak Eski Mısır'da başlamış ve geçmişi 4000 yıl öncesine dayanır. Tıbbi etkileri ve kullanımı Eski Mısırlılar ve Romalılar döneminden bu yana bilinen bir kültür bitkisidir. Bu şifalı bitkinin kullanılan yeri meyveleri ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur. Tıpta sindirim bozukluklarına ve bağırsak gazının giderilmesi için kullanılır. Ayrıca rahatlatılamayan bebekler için doğanın sunmuş olduğu birkaç yöntemle doğal destek verir. Özellikle anason bitkisi uçucu yağ bakımından oldukça zengindir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz ve kolit gibi ağrılarda çay halinde kullanılır. En önemlisi bebeklere uyku vermesi için ve gaz sancısını gidermesi için çok yararlıdır. Bu anlamda anason kaynamış olarak şurup gibi içilir ise sarılığa iyi gelir ve yüze bir renk sağlar. Aynı zamanda iç organlardaki fiziksel ağrılara da iyi geldiği bilinmektedir. Bebekler dünyaya geldikleri zaman sindirim sistemleri tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu yüzden bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve düzenli olarak işlevinin devam ettirebilmesi için yeterli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bebeklerin uygun olmayan mamalar ile beslenme şekilleri açığa çıkarak kabız olmalarına veya ishal olmalarına neden olurlar. Oysa yanlış mama seçimi bile karın krampları ile başlayarak gerçekleşmesinin de bir sebebidir. Ancak bebeklerde görülen karın kramplarının nedeni çıkarılamayan gazdır. Annenin beslenme şekli bile bebeğin gaz sancılarını etkileyen bir durumdur. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozunu parçalayan enzimi yeterli olamayan ve yetersizliğin derecesine bağlı olarak tüketilen ürünlerde bile gaz sorunu yaşanabiliyor. Genellikle inek sütü ile beslenen annelerin bebeklerine gaz sorunu daha fazla yaşanmaktadır. Bu amaçla bebeklerde bu gibi probleme çok fazla alternatif tedavi yöntemi uygulanamadığı için bu gazın çıkartılması veya söktürülmesi için anason bitki çayı, bir bardak su ile hazırlanarak verilir.

Anason Bebek ve Kullanımı; Anason bitkisinin taze veya kuru yaprakları ile tohumlarından hazırlanabilir. Öncelikle bir bardak anason çayı için bir çay kaşığı kuru anason yaprağı ya da üç çay kaşığı taze yaprak yeterli gelecektir. Kaynatılan suya bu miktarlarda anason ilave edilir. Bu çayın 5-10 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Şayet çayı kuru anason tohumlarından elde edilecekse bir çay kaşığı tohumu havanda iyice ezildikten sonra suya atılır. Daha sonra demlenmesi beklenir. Uyku yapacağı için uyumadan önce içirilmesi önerilir. Diğer bir şekilde kullanım açısından bir çay kaşığı anason tohumu bir bardak kaynayan suyun içine ilave edilir. 10-15 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Sonrasında bu çayın bir süreliğine soğuması için beklenir. Bebeğe 1-2 kaşık şeklinde içirilmesi tavsiye edilir. Anason çayı bu şekilde bebeğin gazını söker. Ayrıca midesini rahatlatır ve rahat rahat uyumasını sağlar.

Anason Bebek ve Faydaları; Anason çayı, sakinleştirici ve sancı giderici özelliği ile eskiden beri bilinmektedir. Anason çayı bebeklerin gaz sancısını giderir ve sıvı ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde sağlar. Beslenme sonrasında veya aralarında bebeğin beslenmesine engel olmayacak şekilde istenilen sıklıkta ve miktarlarda verilebilir. Anason hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Yemeklere karşı olan bulantıyı giderir. Mide ve bağırsak gazını söktürür. Kusmayı ve ishali önler. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Beyin yorgunluğunu giderir. Uyku vericidir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlayarak, astım nefes darlığı ve bronşitte görülen sorunları giderir. Öksürüğü keser. Tamamen doğal bitki özlerinden meydana gelmiş olan bu çay, bebekleri rahatlatır. Bebeklerin erken dönemde ilaç gibi kimyasal-sentetik gaz giderici maddelerle karşılaşmamalarını önler. Bu çay yeterli miktarda tatlandırılmıştır. Şeker ilavesi gerektirmez.

Anason Bebek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni