anason.gen.tr https://www.anason.gen.tr Anason, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, anason.gen.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Tue, 18 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Anason Çayı Bebekler İçin https://www.anason.gen.tr/anason-cayi-bebekler-icin.html Wed, 28 Nov 2018 18:24:29 +0000 Anason çayı bebekler için vazgeçilmez bir çaydır. Bebekler yedikleri yiyeceklerden veya bağırsak hareketlerinden kaynaklı midelerinde fazla gaz birikimi oluşabilmektedir. Bu gazın çıkartılması veya söktürülmesi amaçlı Anason çayı bebekler için vazgeçilmez bir çaydır. Bebekler yedikleri yiyeceklerden veya bağırsak hareketlerinden kaynaklı midelerinde fazla gaz birikimi oluşabilmektedir. Bu gazın çıkartılması veya söktürülmesi amaçlı anason bitkisel çayına gereksinim duyulmaktadır. Bebeğin devamlı gazı oluyorsa öncelikli olarak sıhhatli ve dengeli beslenmesine dikkat edilmelidir. Gazlar çoğu vakit tüketilen besinlerden kaynaklanmaktadır. 

Anason gaz söktürücü tesirinin haricinde mideyi yatıştırma, öksürüğü giderme ve uykusuzluk problemleri için de kullanılabilmektedir. Bebeklerde bu sağlık sorunlarına karşı çok daha etkili iyileştirme yolu uygulanamadığından anason çayına başvurulur. Anason en fazla bitkisel çay şeklinde tüketilir. 

Bebeklerde Gaz Sancıları 

Gaz sancıları olmasaydı; bebekleri büyütmek, büyük ihtimalle, çok daha basit ve huzur veren bir durum olurdu. Saatlerce devam eden, bitip bitip bir daha başlayan, yırtınırcasına ağlayan bebeklerin bu vaziyetine dayanabilmek, hele hele gencecik, tecrübesiz bir kadınlar için hiç de kolay değildir. Fakat annelerin unutmaması gerekli olan bir detay da, bugüne dek gaz sancısı sebebiyle sağlık açısından zarar görmüş bir bebeğin görülmemiş olmasıdır. Burada söylemek gereklidir ki; bebeklik zamanındaki ağlamaların hepsinin nedeni de gaz sancıları değildir. 
 
Anason Çayı Bebekler İçinAnason çayı bebekler için hazırlanışı: Bir çay kaşığı anason tohumu bir bardak kaynamış suyun içerisine eklenir. 10-15 dk çay demlendikten sonra soğumaya bırakılır. Bebeğe 1-2 kaşık ölçüsünde içirilir. Anason çayı bebeğin bağırsaklarındaki gazı giderir, midesini rahatlatarak rahat rahat uyuması olanağını sağlar. Tespit edilmiş olumsuz bir yan tesiri olmasa da doktorlara danışarak bu çayın tüketilmesi daha yararlı olacaktır. 

Anason Çayının Bebeklerde Mucizevi Yararları 
 • Bebeklerin sindirim sistemleri gelişmediğinden çok fazla oranda gaz sorunları oluşmaktadır. Anason çayı bebeklerin gaz sıkıntılarına nihai derece iyi gelmektedir. 
 • Sindirim işlevinin yapılmasını kolaylaştırır. 
 • Mideyi rahatlatarak bebeğin rahatlaması olanağını sağlar. 
 • Uykusuzluk problemi çok sık rastlanan bebeklerde ve çocuklarda uyku problemini çözmede tesirlidir. 
 • Bebeklerde ve çocuklarda hıçkırık oluyorsa, hıçkırığı dindirilmesini olanağı sağlar. 
 • Bebeklerin ve çocukların kusmalarının kesilmesine destekçi olabilir. 
 • İshalin kesilmesine destekçi olabilir. 
 • İştah açar. 
 • Öksürüğün azaltılmasına destekçi olabilir. 
 • Kızarıklık ve pişiklere faydalıdır. 
 • Ayrıca bebeklerin kadın sütünden yararlanmaları amaçlı anne olacaklar da faydalanarak süt seviyesini arttırabilirler. 
 • Diş çıkarmada meydana gelen ağrıların kesilmesine destekçidir. 
 • Pamukçuk oluşumunu önler.
]]>
Anason Bebek https://www.anason.gen.tr/anason-bebek.html Wed, 28 Nov 2018 19:41:32 +0000 Anason Bebek, Anason kullanımı ilk olarak Eski Mısır'da başlamış ve geçmişi 4000 yıl öncesine dayanır. Tıbbi etkileri ve kullanımı Eski Mısırlılar ve Romalılar döneminden bu yana bilinen bir kültür bitkisidir Anason Bebek, Anason kullanımı ilk olarak Eski Mısır'da başlamış ve geçmişi 4000 yıl öncesine dayanır. Tıbbi etkileri ve kullanımı Eski Mısırlılar ve Romalılar döneminden bu yana bilinen bir kültür bitkisidir. Bu şifalı bitkinin kullanılan yeri meyveleri ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur. Tıpta sindirim bozukluklarına ve bağırsak gazının giderilmesi için kullanılır. Ayrıca rahatlatılamayan bebekler için doğanın sunmuş olduğu birkaç yöntemle doğal destek verir. Özellikle anason bitkisi uçucu yağ bakımından oldukça zengindir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz ve kolit gibi ağrılarda çay halinde kullanılır. En önemlisi bebeklere uyku vermesi için ve gaz sancısını gidermesi için çok yararlıdır. Bu anlamda anason kaynamış olarak şurup gibi içilir ise, sarılığa iyi gelir ve yüze bir renk sağlar. Aynı zamanda iç organlardaki fiziksel ağrılara da iyi geldiği bilinmektedir. Bebekler dünyaya geldikleri zaman sindirim sistemleri tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu yüzden bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve düzenli olarak işlevinin devam ettirebilmesi için yeterli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bebeklerin uygun olmayan mamalar ile beslenme şekilleri açığa çıkarak kabız olmalarına veya ishal olmalarına neden olurlar.  Oysa yanlış mama seçimi bile karın krampları ile başlayarak gerçekleşmesinin de bir sebebidir. Ancak bebeklerde görülen karın kramplarının nedeni çıkarılamayan gazdır. Annenin beslenme şekli bile bebeğin gaz sancılarını etkileyen bir durumdur. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozunu parçalayan enzimi yeterli olamayan ve yetersizliğin derecesine bağlı olarak tüketilen ürünlerde bile gaz sorunu yaşanabiliyor. Genellikle inek sütü ile beslenen annelerin bebeklerine gaz sorunu daha fazla yaşanmaktadır. Bu amaçla bebeklerde bu gibi probleme çok fazla alternatif tedavi yöntemi uygulanamadığı için bu gazın çıkartılması veya söktürülmesi için anason bitki çayı, bir bardak su ile hazırlanarak verilir.

Anason BebekAnason Bebek ve Kullanımı; Anason bitkisinin taze veya kuru yaprakları ile tohumlarından hazırlanabilir. Öncelikle bir bardak anason çayı için bir çay kaşığı kuru anason yaprağı yada üç çay kaşığı taze yaprak yeterli gelecektir. Kaynatılan suya bu miktarlarda anason ilave edilir. Bu çayın 5-10 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Şayet çayı kuru anason tohumlarından elde edilecekse bir çay kaşığı tohumu havanda iyice ezildikten sonra suya atılır. Daha sonra demlenmesi beklenir. Uyku yapacağı için uyumadan önce içirilmesi önerilir. Diğer bir şekilde kullanım açısından bir çay kaşığı anason tohumu bir bardak kaynayan suyun içine ilave edilir. 10-15 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Sonrasında bu çayın bir süreliğine soğuması için beklenir. Bebeğe 1-2 kaşık şeklinde içirilmesi tavsiye edilir. Anason çayı bu şekilde bebeğin gazını söker. Ayrıca midesini rahatlatır ve rahat rahat uyumasını sağlar.

Anason Bebek ve Faydaları; Anason çayı, sakinleştirici ve sancı giderici özelliği ile eskiden beri bilinmektedir. Anason çayı bebeklerin gaz sancısını giderir ve sıvı ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde sağlar. Beslenme sonrasında veya aralarında bebeğin beslenmesine engel olmayacak şekilde istenilen sıklıkta ve miktarlarda verilebilir. Anason hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Yemeklere karşı olan bulantıyı giderir. Mide ve bağırsak gazını söktürür. Kusmayı ve ishali önler. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Beyin yorgunluğunu giderir. Uyku vericidir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlayarak, astım nefes darlığı ve bronşitte görülen sorunları giderir. Öksürüğü keser. Tamamen doğal bitki özlerinden meydana gelmiş olan bu çay, bebekleri rahatlatır. Bebeklerin erken dönemde ilaç gibi kimyasal-sentetik gaz giderici maddelerle karşılaşmamalarını önler. Bu çay yeterli miktarda tatlandırılmıştır. Şeker ilavesi gerektirmez.

]]>
Anason Rezene Çayı https://www.anason.gen.tr/anason-rezene-cayi.html Thu, 29 Nov 2018 14:06:11 +0000 Anason Rezene Çayı, Anason rezene çayı, aslında farklı iki bitkinin birleşmesi ile vücudumuza çok faydaları olan bir çaydır. Anason; Ana vatanı, Asya'nın bazı bölgeleri olan bir bitkidir. Ülkemizin de bazı bölgelerin Anason Rezene Çayı, Anason rezene çayı, aslında farklı iki bitkinin birleşmesi ile vücudumuza çok faydaları olan bir çaydır. Anason; Ana vatanı, Asya'nın bazı bölgeleri olan bir bitkidir. Ülkemizin de bazı bölgelerinde kendi yetişmesi ile birlikte özel dikimlerle de yetiştirilebilir. İlk olarak, Mısırlılar tarafından bulunup işlenmiş farklı amaçlarla da kullanılmıştır. Orta çağda da yaygınlaşan anason, özellikle alkollü içeceklere, bazı yemeklere, et yemeklerine, tat vermek için kullanılmıştır. Bunun yanı sıra da sabun yapımında ve hoş aromasından dolayı bazı parfümlerin yapımında kullanılmaktadır. Antik yunanlılar da ise, ağrılarda ağrı kesici olarak, ağız kuruluğunda ve nefes temizliğinde kullanılmış. Günümüzde ise özellikle içki yapımında, bazı öksürük şuruplarında, sabun, diş macunu, cilt kremi, dondurma ve sakız üretiminde kullanılmaktadır. 

Rezene; Anavatanı güney Avrupadır. Ülkemizde de kendi doğal yetişebildiği gibi, Ege ve Akdeniz bölgelerinde özel dikim ile de yetiştirilir. Maydanozgiller ailesine ait bir bitkidir. Genellikle kurutulmuş olarak kullanılır. Farklı kokuda yağlar içerdiği için bazı ilaç yapımlarında da kullanılır. Tohumları ise şeker, nişasta ve hoş kokuda uçucu yağlar içermesi nedeni ile bu uçucu yağlar tohuma anason kokusu verdiği için, bazı ülkelerde tohumları, anason yerine yemeklere ve salatalara değişik bir aroma kattığı için kullanılır. Tohumları kendi kendine dökülerek çoğalır, eğer kendimiz ekmek istersek de bölerek de çoğaltabiliriz. Günümüzde bir çok rahatsızlıklardan kurtulmak için takviye olarak da kullanılır. İşte bu iki muhteşem ot karıştırılıp da içildiğinde, ortaya güzel sonuçlar çıkmaktadır. Öncelikle, çok pahalı bitkiler olmadığı için kendiniz evde de rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

Anason Rezene ÇayıAnason Rezene Çayı Yapılışı

Bu karışımı, özellikle yemeklerden sonra tüketirseniz, hem vücudunuzu rahatlatacak, hemde ruhunuzu sakinleştirip, dinlendirecektir. Öncelikle, her aktarda da bulunabildiği için, bir aktara gidip, 150 gram rezene, 50 gram da anason alıp, karıştırabilirsiniz. 2 çay fincanı için, 1 tatlı kaşığı, anason rezene çayını, kaynar suya koyup 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin, daha sonra rahatlıkla içebilirsiniz. Eğer şekersiz içemiyorum derseniz, az şeker atabilirsiniz, limon seviyorsanız, birazda limon sıkarak tüketebilirsiniz. Eğer karışımla uğraşamam yada vaktim yok derseniz, artık bu karışımları hazır, sallama poşet olarak satılanları da var, onlardan da alıp kullanabilirsiniz.

Anason Rezene Çayı Faydaları
 • Anason rezene çayı, özellikle bağırsaktaki kurtların dökülmesine çok faydalı olduğu için, düzenli olarak içilebilir.
 • Bağırsakları düzenler, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağladığı için de, mide kramplarını azaltır.
 • Uykusu düzensiz olan bebeklerde, uykunun düzenlemesini sağlar.
 • Bebeklerin daha sağlıklı ve güçlü olmalarında büyük rol oynar.
 • Özellikle, yemeklerden sonra içildiğinde, mide de oluşan gazları rahat çıkartmamızı sağlar.
 • Çok yoğun olan ishali, durdurmaya yardımcı olabilir.
 • Vücudumuzu diri ve canlı tuttuğu gibi, göğüslerde de aynı dik duruşa yardımcı olur.
 • Kötü ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur.
 • Stresi azaltır, beyin yorgunluklarının önüne geçer, gereksiz kaygılardan kurtulmamızı sağlar ve bizi dinlendirir.
]]>
Yeni Doğan Bebeğe Anason Verilirmi https://www.anason.gen.tr/yeni-dogan-bebege-anason-verilirmi.html Fri, 30 Nov 2018 02:41:59 +0000 Yeni doğan bebeğe anason verilir mi, yeni doğan bebeğin anne karnında iken oluşan gazların sancısı bebek dünyaya geldiğinde oluşmaktadır. Çok ciddi bir sıkıntı olan bebeklerdeki gazın, oldukça sancılı bir dönem geçi Yeni doğan bebeğe anason verilir mi, yeni doğan bebeğin anne karnında iken oluşan gazların sancısı bebek dünyaya geldiğinde oluşmaktadır. Çok ciddi bir sıkıntı olan bebeklerdeki gazın, oldukça sancılı bir dönem geçirerek huzursuz olmalarına etkendir. Bu durum karşısında ise çaresiz kalan annelerin bebekleri için en pahalı gaz giderici ilaçları alması mümkündür. Ayrıca yeni doğan bebeğe anason verilmesi mümkün olan bir durumdur. Tabii ki bunun ölçüsünü bilmek gerekir yani 1 çay kaşığı ile 1 kaç damla verilmesinin hiç bir sakıncası yoktur. Bebeği rahatlatır uyumasına yardımcı olan anasonun bebeğinizi huzurlu şekilde uyutması sizi mutlu edecektir. Bu sebepten dolayı görmüş olduğunuz bu huzurlu uyuma karşısında olan annelerin anason verimini abartığı görülebilir. Bebeklerdeki gaz sancısının altında yatan nedenin yeni doğan bebeğin anne sütünü alamadığı nedenlerde ise hazır mamaların yedirilmesi sebebidir.
Hazır mama verildiği için bebekte sancı olabilir. Bu nedenlerden dolayı ne olursa olsun sağlıklı bir bebeğin anne sütü ile beslenmesi  daha doğrudur. Anason satılan yerler eczane ve baharat satan yerlerden bulunabilir.  Alınan anason ise kullanılırken yeni doğan bebeklerde yapılan çayına şeker konmamalıdır. Acımsı bir tadı olan anason yeni doğan bebekler için pek hoş bir tat değildir. Anasonu yapacağınız anda bebeğinize günlük ve taze, olarak az miktarda demleyebilirsiniz. Yeni doğan bebeğinize kesinlikle bayatlamış anason çayını vermemelisiniz. Hazırlanması çok pratik olan anasonu çok kısa bir zamanda hazırlamak mümkündür. Yeni doğan bebeklerin oldukça hassas, olan vücut yapıları ise her şeyden etkilenmesi oldukça normal olan bir durumdur. Yeni doğan bebeğin gaz sancısı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca bundan emin olunmaz ise bebeğinize uygulayacağınız yöntemler yanlış olabilir. Bebeğinizi anlamakta güçlük çekmekle kalmayıp ne yapacağınızı bilemeyecek duruma gelebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeğe Anason VerilirmiYeni doğan bebeğe anason nasıl verilmelidir

Anne yeni doğan bebeğini ağlarken görmesi durumunda öncelikle panik olmamalıdır. Verilecek olan anasonu bir cezve içine bir tatlı kaşığı anasonu cezveye koyarak, üzerine cezvenin yarısı su ekleyerek 5 dakika kadar kaynatılmalıdır. Kaynatılan cezve deki anasonun altını kapatıp bir 10 dakika demlemeye bırakılır.  Bırakılan anasonu soğuduktan sonra hatta tam soğuk değil ılık olursa daha etken olacağını görürsünüz. Yeni doğmuş bebeğinize korkmadan anasonu biberon yardımı ile verebilirsiniz. Ne kadar huzura ereceğini göreceksiniz yaklaşık bir 10 dakika sonra çok bağırarak ağlayan bebeğinizden eser kalmayacaktır. Anasonun mideyi rahatlatma özelliği vardır. Ayrıca besleyici özelliğine sahip olan anasonun yeni doğan bebeğinizin kendini toparlama, aşamasına gelene kadar vermenizde bir akınca yoktur. Başka faydalarıyla bilinen anason çocukların ve bebeklerde oluşan öksürük  ve gaz sancısı gidermesine etkendir.

Tadı ve görüntüsü hoş olmayan bitki çay olarak içilebilir. Üstelik yeni doğan bebeğin kendisine verilirken annede 1 su bardağı anason çayı içerse sütünün arttığını görecektir. Demlenen anason çayını kışın soğuk aylarında yeni doğmuş bebeğiniz ile içmeniz sizi keyiflendirir. Bebeğinizin huzurlu ve sağlıklı büyümesine yardımcı olan anason çayı her yaşta kişilerin içebileceği görülmektedir. Anason çayının yan etkisi çok nadir olarak solunum yolları veya sindirim organlarında alerji görülebilir. Böyle bir durumun çok nadiren görülebileceği durum karşısında ise anason çayı hemen kesilmelidir. Başka bir yan etkisi görülmemiştir. Ayrıca önemli olan bir detay hamile olan anne adayları anason çayı tüketmemelidir. İştahı olmayan çocuklarda ise verilen anason çayı iştah açar. Yeni doğan bebekte anason çayı kullanmanın hiç bir zararı yoktur. Ayrıca faydaları vardır.
]]>
Anason Çayının Faydaları https://www.anason.gen.tr/anason-cayinin-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 11:26:11 +0000 Anason Çayının FaydalarI, Anason tarihi açından ilk olarak Mısırlılar tarafından işlenilerek özellikle çay şeklinde tüketilmiş bir bitki türüdür. Anasonun tarihine bakıldığı taktirde Yunanistan, Girit, Mısır ve Asya'n Anason Çayının FaydalarI, Anason tarihi açından ilk olarak Mısırlılar tarafından işlenilerek özellikle çay şeklinde tüketilmiş bir bitki türüdür. Anasonun tarihine bakıldığı taktirde Yunanistan, Girit, Mısır ve Asya'nın bazı bölgelerine özgün bir bitki türüdür. Anason bir kısım yemeklerde, ete tat vermede, alkollü içeceklerde ve parfüm gibi maddelerde güzel koku vermek amacıyla kullanılmıştır. Ancak günümüzde en fazla çay olarak tüketilen anason çayının faydaları oldukça fazladır. Uygun ölçü ve miktarlarda hazırlanan anason çayının vücuda ciddi anlamda fayda kazandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hakeza Anasonun içerisinde bulunan yararlı minarel ve vitaminler nedeniyle uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen bir bitki türüdür. 

Anason Çayının Bilimsel Olarak Yararları,

Anason çayı sıcak şekilde tüketildiği taktirde boğaz üzerindeki farenjit gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırmaktadır. Hakeza iyi bir balgam sökücü olup boğaz ağrılarını dindirmektedir. Sigara kullanımına bağlı olarak Akciğerlerde oluşan rahatsızlıkları azaltmakta ve Akciğerin rahatlamasını sağlamaktadır. Soğuk algınlığı veya grip gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalan kimse sıcak şekilde demlenen anason çayının üzerine bir miktar limon sıkarak tüketmesi halinde soğuk algınlığına iyi geldiği anlaşılmıştır. Sinüzit rahatsızlığı olan bir kimsede gece yatmadan önce sıcak şekilde bir çay bardağı anason çayı içmesi haline sinüzite iyi geldiği ve Bronşit tedavisinde kullanıldığı anlaşılmıştır. Ağır yemeklerin tüketildiği akşam yemeklerinden sonra şişkinliğin azaltıldığı hazımsızlığa iyi geldiği anlaşılmıştır. Bir kısım hastalarda sürekli oluşan hıçkırıklardan kurtulmak amacıyla uzman hekimler tarafından önerilmiştir. 

Anason Çayının FaydalarıAnason Çayının Sağlık Açısından Faydaları,

Yukarıda bir çok rahatsızlığa iyi geldiğini açıklamış olduğumuz anason çayı güzel ve sıcak tüketilmesi halinde sindirim sorunu çeken kişilerde bitkisel tedavi sağlanmış olur. Yemeklerin ardından tüketilen anason çayı hazımsızlığı ve şişkinliği gidermektedir. Hakeza ağız kokusu çeken bir kimse düzenli olarak anason çayı tüketmesi halinde ağzındaki bu kokunun ortadan kalktığı anlaşılmıştır. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde anasonun bağırsak iltihabına karşı bir panzehir olduğu hususu sıkça dile getirilmiştir. Bu hususla anason çayını sağlığımızı korumak amacıyla sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. 
]]>
Anason Çayı Nasıl Yapılır https://www.anason.gen.tr/anason-cayi-nasil-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 10:13:32 +0000 Anason Çayı Nasıl Yapılır, Anasonu çayı kurutulmuş anason yaprakları veya anason tohumlarının dövülmesiyle yapılan sağlıklı bir içecektir. Ülkemizde yeni yeni tanınan bu lezzet Mısır ve Yunanistan bölgesinde asırlardan Anason Çayı Nasıl Yapılır, Anasonu çayı kurutulmuş anason yaprakları veya anason tohumlarının dövülmesiyle yapılan sağlıklı bir içecektir. Ülkemizde yeni yeni tanınan bu lezzet Mısır ve Yunanistan bölgesinde asırlardan beri tüketilen bir içecek türüdür. Anasonun kokusu ve içerisinde bulunan mineral ve vitaminler ile birleşen lezzetin kokusu damaklarda ayrı bir lezzet bırakmaktadır. Bu gün sizlerle anason çayının yapılışın paylaşacağım

Anasonu Çayı Malzemeleri,

 • 3- 4 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı,
 • 2 bardak sıcak su, 
 • 1 adet kesme şeker
Anason Çayı Nasıl YapılırAnason Çayının Hazırlanması,

Öncelikle demliğin üst kısmına üç, dört çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı atılır. Bunun yerine bir çay kaşığı dövülmüş anason tohumu da konulabilir. Akabinde kaynayan su anason yaprağının üzerine aktarılır. Sıcak su içerisinde yaklaşık olarak 8-10 dakika kadar demini alması bekletilir. Anasonun demliği kapatılmadan önce üzerine bir kesme şeker konulur. Demini alan anason bardağın yarısından fazlası kadar koyulur. Üzerine bir miktar kaynamış su konularak ikram edilir. Şayet demini alan anason yaprağının güzel kokusu çaya ayrı bir güzellik katacaktır. Kimi çocuklar bu çayı ağırlığından dolayı içememektedir. Çocukların çayı rahatlıkla içmesi amacıyla 1-2 adet kesme şeker atılabilir. Akabinde bardağa doldurulan çayımız ikram edilir. Afiyet olsun. 
]]>
Anason Çayı https://www.anason.gen.tr/anason-cayi.html Sat, 01 Dec 2018 11:34:31 +0000 Anason Çayı: Anason kullanımının tarihi bundan tam 4000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır ve bu bitki ilk defa Eski mısır’da kullanılmaya başlamıştır. Birden fazla rahatsızlığın alternatif tedavisi amacı ile kullanıl Anason Çayı: Anason kullanımının tarihi bundan tam 4000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır ve bu bitki ilk defa Eski mısır’da kullanılmaya başlamıştır. Birden fazla rahatsızlığın alternatif tedavisi amacı ile kullanılan anason bitkisi ilk kez parfüm imalatı amacı ile kullanılmıştır. Anason ile ilgili ilk yazılı belgelere göre bitkinin idrar söktürme ve sindirim sorunlarını giderme amacı ile kullanıldığıdır. Antik Yunan’da ise bu bitki ağrı kesici, ağız kokusu ve susuzluk giderici özelliği ile kullanılmaktadır. 1800’lü yıllara gelindiğinde anasonun yağı koku imalatında, yemek ile alkol içeren içeceklerde, sabunla krem imalatında kullanılmaya başlanmıştır. Anason bitkisi günümüzde alkollü içecek imalatında, öksürük şurubu, dondurma, tütün gibi ürünlerin yanı sıra daha birçok üründe kullanılmaktadır. Anason çayı da yağı gibi sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Anason Çayının Faydaları,

Anason bitkisi Mısır, Yunanistan ve Girit ile bazı Asya bölgelerine ait bir bitkidir ve bu bitki ilk defa Mısır’da işlenip, farklı maçlar için kullanılmıştır. Avrupa’nın ülkelerinde ise bu bitkinin kullanımı ilk kez Romalılar zamanında Toksana isimli bölgede işlenmiş olup, Orta Çağ boyunca bu kıta üzerinde yaygınlaşarak, alkol içeren içecekler, yemek ve etler ile sabun imalatında ayrıca kokusundan dolayı parfüm yapımında kullanılmıştır. Anason çayı olarak da kullanılan bu bitkinin çay olarak tüketildiğinde birçok rahatsızlığı tedavi edici özelliği olduğu bilinmektedir. 

Anason Çayının Vücuda Faydaları,

 • Anason çayı balgam söktürücü olarak oldukça etkilidir.
 • Anason çayının boğaz ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir.
 • Anason çayının akciğerleri rahatlatma ve soğuk algınlığı rahatsızlığının daha çabuk geçmesini sağlama özelliği bulunmaktadır.
 • Anason çayı sinüzite iyi gelmekte ve bronşit hastalığını tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Anason çayı kolik hastalığının tedavisine yardım etmekte ve hıçkırığı geçirmektedir.
 • Anason bitkisinin çayı şişkinliği azaltmakta ve hazımsızlığı gidermede yardımcı olmaktadır.

Bu bitkinin çayının sindirim bozukluklarında hazımsızlık, şişkinlik ve öksürüğe olan faydalarının yanı sıra, ağız kokusunu giderme ve ağız temizliği açısından da faydaları bulunmaktadır. Bunun için bu çay gargara olarak kullanılabilmektedir. Anason yağının ise bağırsak iltihabına ve şatça bit oluşmasına karşı çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Anason Çayı

Anason Çayının Hazırlanışı,

Anason çayı hazırlamak oldukça basittir. Bunu hazırlamak için bitkinin taze veya kuru halde olan bitkileri ile tohumlarını kullanmak mümkündür. Bu çayı bir bardaklık hazırlamak amacı ile kuru anason yaprağından bir çay kaşığı kadar ya da taze yaprak kullanılacak ise 3 çay kaşığı kadar anason yaprağı kullanmak yeterli olacaktır. Bunun için, ocakta kaynamakta olan bir bardak suyun içine bu ölçülerde anasonu eklemek ve suyu ocaktan alıp, 5 ya da 10 dakika kadar demledikten sonra içmek gerekmektedir.

Anason çayını kurtulmuş olan tohumlardan yapmak isteyen kişilerin ise, yine bir çay kaşığı ölçüde tohum alarak bu tohumları ezdikten sonra kaynamış suya atıp,  dinlendirdikten sonra tüketmesi gerekmektedir. Anason çayının uyku getirme özelliği bulunmaktadır ve yatmadan önce içilmesi daha doğru olacaktır.

]]>
Anason Süt Yaparmı https://www.anason.gen.tr/anason-sut-yaparmi.html Sun, 02 Dec 2018 08:29:24 +0000 Anason süt yaparmı, Anason maydanozgiller den oluşan ve kokulu tohumu hamur işlerinde ve rakı türlerinde kullanılan bir bitki türüdür. Haziran -ağustos aylarında beyaz renkte çiçek açan yüksekliği 50-70 arasında Anason süt yaparmı, Anason maydanozgiller den oluşan ve kokulu tohumu hamur işlerinde ve rakı türlerinde kullanılan bir bitki türüdür. Haziran -ağustos aylarında beyaz renkte çiçek açan yüksekliği 50-70 arasında olan bir senelik bitki türüdür. Anason içi boş, çok dallı, üstü çizgili ve tüylüdür. Meyvesi ise armut şeklinde üzeri tüylü, küçük ve yeşilimsi sarı renktedirler. Ege bölgesinde olmak üzere Anadolu dada yetişmektedir. Anasonun kullanılan kısımları meyveleri, yapraklarıdır. Anasonun meyveleri iyice olduktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur. Anason mideyi, bağırsak gazını, hazmı kolaylaştırıcı ve göğüsü yumuşatıcı özelliği vardır. Anasonunun ayrıca çok tüketildiğinde uyuşukluk, baş ağrısı ve görme bozukluğu yapar. çocuklarda uyku vermede midede gaz gidermesinde çok faydalıdır. Ayrıca anason bebeklerde gaz olduğu zaman tohumundan yapılan suyla bir iki çay kaşığı verilirse bebeğin gaz giderimi kolay olur ve rahatlama sağlar.

Anason Süt YaparmıAnason süt artırır mı

Anne sütünü artırıldığını söyleyen birçok yiyecek vardır. Anne sütünü arttırmak için sadece bir besin yeterli gelmeyerek birkaç ürünleri kullanmak gerekir. Anne sütü bir sıvı olduğu için ilk olarak su içmekle başlanılır sütü arttırmak için, yeterli bir su alımımı olmaz ise bebekte ve annede kabızlık neden olur. Anne sütünü artıran birçok yeşil yapraklı tüm sebzeler yene bilir ayrıca meyvede tüketimi anne açısından çok önemlidir. Anason hem anneyi hem bebeği rahatlatır. sütü az olan anneler için artırıcı ve kurtarıcı özelliği vardır. Anasonu günde bir iki defa çayını içmekte fayda vardır, çünkü annenin sütünü artırdığı için bebek sütsüz kalmayarak beslenmesine devam eder. Anasonu tek başına alarak da diğer bitki çaylarını karıştıraraktan kullanıla bilinir. Anne sütünü kalitelendirdigi ve annenin sütünü artırdığı için tüketmesi önemlidir. Ayrıca anne sütünü artırmasın dan ziyade rahatlatıcı özelliğinden dolayı bebeği de rahatlatarak uyumasını ve sakinleştirmesini sağlar. Anason çok rahatlatıcı ve yatıştırıcı olarak bilinir her süt veren annenin tüketmesinde fayda vardır.  


]]>
Anason Yaprağı https://www.anason.gen.tr/anason-yapragi.html Mon, 03 Dec 2018 07:34:37 +0000 Anason yaprağı, anason maydanozgiller familyasından bir bitkidir ve vatanı Asyadır. Ülkemizde özellikle Burdur' da yetiştirilen anason, Türkiye'nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilir. Yarım metre yüksekliğinde olup, kalp ş Anason yaprağı, anason maydanozgiller familyasından bir bitkidir ve vatanı Asyadır. Ülkemizde özellikle Burdur' da yetiştirilen anason, Türkiye'nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilir. Yarım metre yüksekliğinde olup, kalp şeklinde, uzun saplı, yeşil ve hafif tüylü yaprakları vardır. Çiçekleri yıldız şeklinde ve beyazdır. Meyveleri ise küçüktür ve içeriğinde Anethol bulunur. Yakıcı ve kokucu bir lezzete sahiptir. Hasat zamanı Temmuz ve Ağustos ayları, yani yazın sonudur. Alkalik toprağı seven anason, güneşli ve soğuk rüzgarları sevmez ve tohumu ile çoğalır. Tohumunda, uçucu ve sabit yağlar (Anethol ve esrogol) barındırır. Bu tohumlar ülkemizde alkol gurubundaki rakı üretiminde kullanılır. Anethol, zehir etkisine sahiptir ama etkisi fazla olmayan bir maddedir. Tatlılarda baharat olarakta kullanılan anason kedi-köpek mamalarına da tat vermek amacı ile eklenir.

Anason YaprağıAnason ve yapraklarının faydaları,

En çok bilinen faydalarından birisi, mide ve bağırsak gazlarını giderici olmasıdır. Bu yüzden çoğunuzun bildiği gibi, bebeklerde gaz sancıları için kaynatılıp az miktarda içirilir. Hazmı kolaylaştırır, ishali ve kusmayı durdurur. Özellikle uyku verici özelliği olan anason, baş ağrısına iyi gelir, sinirleri yatıştırır ve sakinleştirir. Kan dolaşımını düzenler, öksürük ve bronşit rahatsızlıklarında faydalıdır. Ayrıca adet kanamalarını düzene sokmaya yardımcı olur. Nefes darlığı ve kalp çarpıntılarında etkili bir bitkidir. Göğüslerin dik ve dolgun olmasını sağlar ve yaşlılıkta göğüslerin sarkmasını engeller. Anne sütünü ve cinsel istekliliği arttır. Sinüzite ve ağız kokusuna da iyi gelmektedir.

Anasonun zararları,

Anason fazla kullanılmadığı ve içeriğindeki Anethol maddesine alerji söz konusu olmadığı sürece zararı pek bulunmayan bir bitkidir. Çok miktarda alınması, uyuşukluk etkisi verir, görme bozukluğuna ve baş ağrılarına yol açar. Uzun zaman kullanılması ise kan dolaşımını durdur ve vücudu çalışamaz hale getirebilir. Ayrıca bebekler için kullanılacaksa miktarını iyi ayarlamalısınız. Uyku verici etkisi vardır ve bebeğinize ağır gelebilir. Anason kullanımı günde 4 gramı geçmemelidir. Aybaşı kanamalarını düzene sokmak için kullanılabilir fakat kanama döneminde ve hamilelikte kesinlikle kullanımı sakıncalıdır. 

Anason yaprağı nasıl kullanılır

Emzirme döneminde sütü arttırması için, 25 gram anason yaprağını 5 bardak suda haşlayın. Tatlandırmak amacı ile az miktar şeker veya bal kullanabilirsiniz. Göğsü yumuşatması için ve öksürük şikayetleri için aynı çaydan faydalanabilirsiniz. Sindirim ve hazımsızlık için, taze veya kuru yapraklarından 2 çay kaşığı kadar bir su bardağı kaynamış suya atın ve 5 dakika demlemeye bırakın. Ateşte kaynatmayın yalnız. Bu çayı baş ağrıları ve mide bulantılarında da içebilirsiniz.
]]>
Sıvı Anason https://www.anason.gen.tr/sivi-anason.html Mon, 03 Dec 2018 16:32:30 +0000 Sıvı anason, genellikle anasonun meyvesinin çekirdeğinin sıcak suda bekletilerek hazırlanan çaylardır. sıvı anasonda anason tozu gibi bir çok hastalığa iyi gelir. Kullanımı daha çok gündelik hayatta uygulanabilecek olan sıvı Sıvı anason, genellikle anasonun meyvesinin çekirdeğinin sıcak suda bekletilerek hazırlanan çaylardır. sıvı anasonda anason tozu gibi bir çok hastalığa iyi gelir. Kullanımı daha çok gündelik hayatta uygulanabilecek olan sıvı anasonun bir çok tüketim şekilleri vardır. Anason suyunun içerisinde bir çok bileşen vardır. Genelde hazır halde bulacağınız bu bileşenin içeriğindekiler; anason özütü, manganase ve başka kimyasallar karıştırılarak elde edilir. Bunun dışında hazır halde satılan çekirdeklerini yada toz halini çay şeklinde başka bitki çayları ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Yunanistan, Girit adaları ve Mısır gibi ülkelere özgü bir bitki olan anason ilk olarak mısırlılar tarafından işlenmiş ve birçok amaç için kullanılmıştır. Özellikle roma döneminde anason bitkisi, alkollü içeceklerde, yemeklerde, ete tat vermek için kullanılmıştır. Yine o dönemlerde parfüm ve sabun üretiminde de kullanılan anason güzel kokusu sayesinde tercih sebebi olmuştur.

Sıvı AnasonSıvı anasonun özellikle kullanılmasının sebepleri;
 • Eklem hareketlerini arttırarak kişide hareket kısıtlılığına engel olur.
 • Eklem yerlerinde iltihaplanma olma olasılığını azaltır.
 • Osteoartrozu önlemeye yardımcı olur.
 • Yeni kıkırdak oluşumu için yardım eder.
Anason çayı bitkinin taze yaprakları ile yada kurutulmuş yaprakları veya tohumlarından hazırlanabilir. Her bir bardak anason çayı için aşağı yukarı ortalama üç çay kaşığı taze yaprak gerekir. Kaynamış suya belirttiğimiz miktarlarda anasonu atarak beş ile on dakika arasında suda bekletilmesi yani demlenmesi gerekir. Eğer ki yapacağınız çay kurumuş anason tohumlarından yapılacak ise bir çay kaşığı tohumunu döverek ezdikten sonra sıcak suya atmanız gerekir ve yüne demlenmesini beklemelisiniz. Anason çayının uyku verici özelliğinden ötürü mutlaka gece yatmadan önce alınması daha iyi olur. Yoksa gün içerisinde sizde yapacağı uyku hali gününüzü uyur geçer gibi geçirmenize neden olabilir. 
Anason çayı kaynatılarak içildiğinde öksürüğe ve nefes darlığına iyi gelerek rahat rahat nefes almanızı sağlar. Yemeklerden sonra sıvı anason içilir ise midede gazı önleyerek sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Özellikle et yemeklerinde kullanılan sıvı anason ete ayrı bir lezzet ve koku verir. Sıvı anason, dediğimiz anason çayı iştah açıcı olduğundan yeme sorunu olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir. Bunun dışında ayrıca hazmı kolaylaştırıp cinsel arzuyu arttırıcı etkisi de vardır.

Anason çayının yapılışı;

Özellikle iki çay kaşığı kadar kurutulmuş kök gövdeyi ortalama on saat kadar soğuk suda bekletiriz. Sonra bu kök gövdeyi önceden hazırladığımız kaynamış bir bardak suyun içerisine soğuk sudan çıkartıp koyarız ve demleriz.  Demlenen sıcak suyu kök gövdeyi beklettiğimiz soğuk suyun içerisine ilave ederek karıştırırız. İçenlerin isteğine göre bal ilave edilerek içilebilir yada sadede tüketebilirsiniz. 

Afiyet olsun. 
]]>
Anason Yağının Faydaları https://www.anason.gen.tr/anason-yaginin-faydalari.html Tue, 04 Dec 2018 11:30:48 +0000 Anason yağının faydaları: Anason tohumlarında elde edilen uçucu ve hoş kokulu bir yağ türüdür. Anason yağı denilince ilk akla gelen faydası sinir sistemini rahatlatmasıdır. Anason yağının aromatik bir kokusu olduğu için an Anason yağının faydaları: Anason tohumlarında elde edilen uçucu ve hoş kokulu bir yağ türüdür. Anason yağı denilince ilk akla gelen faydası sinir sistemini rahatlatmasıdır. Anason yağının aromatik bir kokusu olduğu için antimikrobiyal etkisi vardır.  
Mısır ve Yunanistan da yetiştirilen bir tür tohumdan yetişen bitkidir. 

Anason Yağının FaydalarıAnason yağının vücuda faydaları
 • Bir tencere suyun içerisine bir kaç damla anason yağı damlatılıp kaynarken buharını içine çekmek boğazda oluşan kuru öksürüğe iyi gelir.
 • Saç da oluşan bitlerin tedavisinde de kullanılır. Badem yağı ile bir kaç damla anason yağı karıştırıldığı zaman saça sürülüp 5-10 dakika bekletildiğinde bitler saçdan düşer.
 • Anason yağı hıçkırıka da iyi gelir.Pamuğun üzerine bir kaç damla anason yağı damlatılıp ağzın içine konulursa yapısında bulunduğu aromatik koku ile hıçkırığın gitmesine sebep olur.
 • Sindirim sistemine de çok faydası vardır. Mideye giren kramplar veya mide ağrılarına karşı ağrıyı azaltma etkisi vardır.
 • Migren
 • Astım 
 • Balgam
 • Grip
 • Romatizma
 • Kramplar
 • Kas ağrıları 
 • Soğuk  algınlığı  gibi rahatsızlıklara da iyi gelir.
]]>
Anason Suyu https://www.anason.gen.tr/anason-suyu.html Wed, 05 Dec 2018 08:12:58 +0000 Anason suyu,  anason çekirdeklerinin ve yapraklarının kaynatılması ile elde edilen özdür.İçimi damak tadına göre değişiklik gösterir. Faydaları çok fazla olan bitki türüdür. İçeriğinde çok çeşitli mineraller vardı Anason suyu,  anason çekirdeklerinin ve yapraklarının kaynatılması ile elde edilen özdür.İçimi damak tadına göre değişiklik gösterir. Faydaları çok fazla olan bitki türüdür. İçeriğinde çok çeşitli mineraller vardır. Bunlar; karbonhidrat, yağ, lif ve protein gibi değerli besin öğeleridir.  Anason suyu ayrıca, piridoksin, C vitamini, vitamin B, riboflavin, niasin, vitamin A ve folat gibi vitaminleri içerir. Çok iyi bir potasyum kaynağı olan anason,yüksek oranda demir, bakır, manganez, kalsiyum ve fosfor içermektedir. Az miktarda çinko ve manganez de içerir.

Anason suyu hazırlanışı,

Yaprak ve tohumlarını ister kaynatarak ister kaynamış suyun içerisinde 10 dk kadar bekletiyoruz. Anason suyunu sıcak olarak yada ılık şekilde günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Anason SuyuAnason suyu faydaları,
 • Yemeklerden önce yada sonra tüketildiğinde, hazımsızlığa, karın ağrılarına ve gaz sancılarına iyi gelir.
 • Rahatlatıcı bir etkiye sahip olan anason suyu, özellikle strese bağlı yorgunluk, uykusuzluk,öfke yada duygusal sorunlar gibi durumlarda yatmadan önce tüketilirse sakinleşmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca epileptik yada benzer hastalıklara bağlı nöbetlerde olabilecek  kasımların geçiş sürecinde yardımcı olabilir.
 • Anason suyu kandaki uyuşturucu etkisinden dolayı, romatizma ağrıları, baş ağrısı yada vücuttaki diğer rutin ağrılara karşı etkilidir.
 • Yara üzerine sürüldüğünde enfeksiyon yada mikrop kapma olasılığını düşürebilir. 
 • Bayanlarda adet dönemi ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Anason suyu soğuk algınlığında akciğerleri temizler, bronşite karşı  bronşları korur, solunum sistemi organlarını korur ve astım gibi solunum yolu  hastalıklarının etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayın zamanda sinüsleri rahatlatarak sinüzitin olumsuz etkilerini gidermeye yardımcı olabilir.
 • Özellikle sigara içenlerde artan  balgam ve mukusun giderilmesine yardımcı olur.
 • Böcek, sivri sinek yada pire ısırmalarından ısırılan yere sürülen anason suyu mikrop kapmasını engelleyebilir.
 • Bağırsaklarda oluşan parazit, mantar yada solucanların giderilmesine yardımcı olur.
 • İçerisindeki değerli mineraller ile kalp sağlığını destekler.
Anason suyu zararları,
 • Emziren bayanlarda sütü arttırdığı gibi fazla miktarda kullanıldığında anne ve bebeğe zarar verebilir. O yüzden doktor kontrolünde tüketilmelidir.
 • Fazla tüketiminde cilt sorunları, alerji ve kan dolaşımında olumsuzluklar yapabilir.
]]>
Anason https://www.anason.gen.tr/anason.html Wed, 05 Dec 2018 18:09:10 +0000 Anason, denildiğinde ilk akla gelen yeni doğum yapmış anne adaylarının evlerindeki o muazzam çay kokusu olsa gerek. Anason genellikle bitki çayı olarak tüketilebilme yeteneğine sahip olduğu gibi aynı zamanda farklı kulanım amaç Anason, denildiğinde ilk akla gelen yeni doğum yapmış anne adaylarının evlerindeki o muazzam çay kokusu olsa gerek. Anason genellikle bitki çayı olarak tüketilebilme yeteneğine sahip olduğu gibi aynı zamanda farklı kulanım amaçlarıda içerdiği bilinmektedir. Anason tatlımsı ve özgün olan bir kokuya sahiptir ve bu özelliği içerisinde bulundurduğu madde bağlı olarak gelişmiştir. Bu bitki türünün maydanozgiller familyasından olduğu ve boyunun yaklaşık olarak 55 cm olduğu bilinmektedir. Ençok bulunduğu yer Doğu Akdeniz Bölgesi olarak geçer. Şekil olarak çok farklı bir yapıya sahip değillerdir.Gövde yapıları dik bir şekilde olup ve silindire benzer biçiminde  içi boş olan bir yapıya sahip olmasıyla birlikte aynı zamanda çok aşırı dallı, tüylü ve üst kısmında oldukça fazla çizgiler bulunmaktadır. Alt kısımda bulunan yaprak biçimleri uzun saplı olup, yuvarlak veya kalp biçiminde olan yapraklı bir biçime sahip olmasıyla bilinir. Üzerinde bulunan çiçekler genellikle bileşik olan bir çatı altında toplanmış haldedirler. Meyve yapıları ise armuta benzeyen bir şekilde olup küçük yapıda olmasıyla birlikte  üzeri tüylü ve yeşilimsi bir sarı renge sahiptir. Anasonun genellikle tohum kısımları en önemli bölgesi olarak bilinir. Özellikle rakı gibi alkol içeren içeceklere ayrı bir tat ve çeşni katmak için kullandığı görülmektedir.  İçerisinde tatlımsı bir tada sahip olmasına fayda gösteren anethol, alkol içinde çözünme yaptığından dolayı alkol ile karıştırılır. İçerisindeki su oranı artarsa çökelme meydana gelmiş olur. Yani dolayısıyla anason ile karıştırılan tüm alkol içecekleri beyaz renkte olurlar. Ayrıca çay olarak içiminin yanısıra tatlı yapımlarında baharat olarak kullanılma şekli ile de bilinmektedir. Hayvanlar tarafından da yemlere tat verici özelliği ile kullanılmaktadır.

AnasonAnasonun faydaları
 • Hazmı kolaylaştırıcı bir yapıya sahip olmasıyla birlikte sindirim sisteminin düzenlemesine yardımcı olur.
 • İştahı olmayan kişilerde iştah açıcı olarak yemeklerde kullanılarak oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Özellikle hamilelik dönemlerindeki bayanlarda ve ergenlik dönemindeki çocuklarda oluşan yemeğe karşı tiksintiyi oldukça enaza indirmeye yardımcı olur.
 • Mide ve bağırsak içerisinde oluşmuş fazla gazların giderilmesine fayda sağlamaktadır.
 • Adet düzensizliği yaşayan bayanlarda adetin düzene girmesini ve sancılı ağrıları kesmeye yarar gösterdiği bilinmektedir.
 • Yeni doğum yapan anne adaylarının sütlerinin artmasına yardımcı olarak ayrı bir önemli alternatif sağlar.
 • Çok yoğun iş temposu veya yorucu gün geçiren kişilerde oluşmuş olan uykusuzluk gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Baş ağrısı, sinüzit veya en önemlisi migren gibi çok şiddetli ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Özellikle beyin gücüyle çalışan kişilerde beyin içerisinde oluşan yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur.
 • İçerisindeki özellik sayesinde idrar zorluğu yaşayanlarda idrar atımına olanak sağlar.
 • Mide bulantısı, kusma ve ishal oluşumunu engellemeye yardımcı etki olarak bilinir.
 • Çok sinirli olan kişilerin sinirlerini yatıştırıcı özelliğe sahip olmasıyla bilinmektedir.
 • Kalbin ritminin düzenlenmesine yardımcı olarak kalbin kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 •  Kan dolaşımının düzenli bir şekilde olmasını sağlar ve kan basıncını düzenler.
 • Vücuttaki su miktarının artmasına yardımcı olur.
 • Cinsel ilişkide sorun yaşayan kişilerde istek ve arzu için oldukça fayda sağlamaya yardımcı olur.
 • Önemli bir hastalık olan astım, bronşit ve nefes darlığı gibi şikayetlerin azalmasına etki sağlar.
 • Kış aylarında özellikle soğuk algınlığı gibi durumlarda oluşan öksürüğün giderilmesine yardımcı olur.
 • Bayanlarda küçük göğüs problemi olan kişilerde bir beden kadar göğüs büyütmeye fayda sağlar.
 • Cildi gençleştirme ve sıkı bir vücuda sahip olmaya yardımcı olur.
Anasonun zararları
Anason Yağı https://www.anason.gen.tr/anason-yagi.html Wed, 05 Dec 2018 19:14:29 +0000 Anason yağı, maydanozu anımsatan bir tür bitkinin tohumlarından damıtma yoluyla elde edilen, aromatik bir kokuya sahip olan şifalı, bitkisel bir yağdır. Kokusu sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etki yaratır. Anasona Anason yağı, maydanozu anımsatan bir tür bitkinin tohumlarından damıtma yoluyla elde edilen, aromatik bir kokuya sahip olan şifalı, bitkisel bir yağdır. Kokusu sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etki yaratır. Anasona hoş kokusunu veren içeriğinde bulunan anteol adlı bir maddedir ve bu madde ayrıca antimikrobik etki sağlayarak, bakteri ve mikroplara karşı etkili olur. Bitkinin yetiştiği yerler Mısır ve Yunanistan'dır. Mısırlılar birçok hastalığın tedavisinde ve aroma terapi olarak bu bitkiden yararlanmaktadır. Bitki günümüzde neredeyse tüm dünya ülkelerinde şifa amacıyla kullanılmaktadır. Bitkinin organik olanı tercih edilip kullanıldığında anason yağının faydalarından daha fazla yararlanılabilir. Aksi halde içeriğinde kimyasallar kullanılarak üretilen anason yağı kullanıldığında faydalarından yararlanmak mümkün olmaz.

Anason YağıAnason yağının faydaları

 • Anason yağının gaz giderici etkisi bulunmaktadır.
 • Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Bebekler için kullanıldığında gaz giderici özelliğinden yararlanılabilir. Avuç içiyle bebeğin mide kısmına masaj yapılmalıdır.
 • Midede hazımsızlığa karşı faydalıdır.
 • Ödem söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • İştah azaltıcı özelliği vardır.
 • Anne sütünü arttırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Selülit tedavisinde kullanılır.
 • Uyku problemlerine karşı iyi gelir. Uyku düzenleyici ve uyku verici özelliği vardır.
 • Çocuklar için topuk ve karın bölgesinde kullanıldığında rahatlamalarını sağlar.

Bu faydalarının haricinde anason yağı öksürük kesici ve bit kovucu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sindirim sistemini rahatlatıcı özelliğiyle bölgede oluşan kramplara karşı iyi gelir. Ilık suyla nemlendirilmiş bir beze anason yağı damlatılarak mideye kompres yapılır. Bir süre midede bekleyen anason yağı sayesinde yaşanan kramplar hafifler.

Anason yağı öksürüğe karşı nasıl kullanılır

Anason yağı kuru öksürük üzerinde oldukça etkili bir yağdır. Çukur bir kabın içine 5-6 damla anason yağı damlatılır ve üzerine sıcak su eklenir. Su ocağa alınarak kaynatılır. Kaynayan suyun buharı solunduğunda öksürük hafifler. Aynı işlem sayesinde nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının iyileştirilmesi de sağlanabilir.

Bitten kurtulmak için anason yağı nasıl kullanılır

Anason yağı saçlarda oluşan bitlerden kurtulmak için etkili bir çözümdür. Badem yağı ve anason yağı karıştırılarak saç diplerine sürülür. Saçlarda 20 dakika kadar bekletildikten sonra bol su ve şampuanla saçlar yıkanır. Bitler kaybolana kadar sık sık uygulanmalıdır.

Anason yağının kullanıldığı diğer hastalıklar nelerdir

 • Migren hastalığında
 • Solunum zorluğu yaşayanlarda
 • Astım hastalığında
 • Kas ağrıları için
 • Romatizmal hastalıklar için
 • Çocuklarda bronşit hastalığında anason yağı kullanılabilir.

Anason yağı haricen tütsüleme yöntemiyle kullanılır. Baş dönmesi, baş ağrısı gibi problemler karşısında tütsü yapılarak kullanılabilir. Anason yağının bilindik bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat etkili bir yağ olduğu için bilinçli ve dozuna dikkat edilerek kullanılmalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı tavsiye edilmemektedir. Ayrıca akciğer ve karaciğer hastaları içinde önerilmemektedir.

]]>
Rezene Anason Kimyon https://www.anason.gen.tr/rezene-anason-kimyon.html Thu, 06 Dec 2018 12:15:30 +0000 Rezene anason kimyon, bu üçlü bitki oldukça faydalı ve mineral bakımından oldukça zengin olan bitkiler arasında yer almaktadır. Bitkiler her zaman oldukça hayatımızda fayda sağlamaya yardımcı olmaktadır. Özellikle bu üç bit Rezene anason kimyon, bu üçlü bitki oldukça faydalı ve mineral bakımından oldukça zengin olan bitkiler arasında yer almaktadır. Bitkiler her zaman oldukça hayatımızda fayda sağlamaya yardımcı olmaktadır. Özellikle bu üç bitki genel olarak diğerlerine göre oldukça daha fazla fayda sağladığı bilinmektedir.

Rezene, tat özelliği bakımından dereotuna oldukça çok benzeyen bir bitki türüdür. Ülke olarak genellikle Pakistan ve Hint mutfağı başta olmak koşuluyla genel olarak pek çok ülke mutfaklarında da yaygın bir şekilde farklı olarak kullanılan oldukça ünlü bir baharat çeşidi olarak bilinmektedir. Rezene çay olarak en çok kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Bu bitki özellikle adet günlerini oldukça çok zor bir şekilde yaşayan bayanlar için oldukça kurtarıcı ve etkili bir yöntemdir. Ayrıca aşırı yemekten sonra hazımsızlık gibi sorunlara, mide içerisinde oluşan kramplara, sindirim sorunu yaşayan kişilere, yüksek ateşi olan kişilerde ve özellik bebeklerde kolik tedavisinde oldukça çok kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral değeri yüksek olduğu için herkes tarafından oldukça çok tercih edilmektedir. Mineral açısından oldukça zengin olması sebebiyle kış aylarında oluşan soğuk algınlığı, nezle veya grip, yorgunluk ve halsizlik gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği de bilinmektedir. Bu mineral kaynağı çay veya yemekler dışında da oldukça farklı yöntemlerde kullanılan bir bitki çeşidi olarak bilinir. Çünkü rezene suyuna batırılmış olan pamuk göz altlarında veya üzerinde olan şişliklerin en aza inmesine yardımcı olur.  

Rezene Anason KimyonAnason, özellik doğum yapan bayanlara ve bebeklere verilen bitki çayı olarak bilinmektedir. Bu bitki de oldukça içerisinde mineral ve vitamin bulundurması sebebiyle rahatlatıcı bir özelliğe sahip olmasıyla da bilinmektedir. Anason, maydanozgiller familyasından olduğu bilinmektedir. Ayrıca boy olarak ortalama 60 cm uzunluğunda ve gövdesi dik olarak bulunan, silindir şeklinde olan bir yapıdadır. Ayrıca içi boş bir görüntüye dışı ise çok dallı ve tüylü bir kalp şeklinde bitki türüdür.  Bir yıllık olarak bilinen otsu yapıya sahip bir bitki türüdür. Özellikle Doğu Akdeniz bölgesinden oldukça çok bulunan bitki türüdür. Anason, çay olarak kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda rakı ve yemeklerde de oldukça kullanılması ile bilinmektedir. Özellikle çocuklardaki iştahsızlığı ve yemeklere karşı olan tiksintiyi azaltmaya yardımcı olur. Mide içerisinde oluşan rahatsızlıklar ve bağırsak içerisinde oluşan gazı dışarı atmaya yardımcı bir bitkidir. İdrar sorunu yaşayan kişiler için oldukça faydalıdır. Mide bulantısına iyi gelerek kusmayı engeller ve ishali hemen hemen yarım saat içerisinde kesmeye yardımcı olur. Bayanlarda adet düzensizliği olan kanamalarının düzenli olmasına etki ve fayda sağlar. Tabi özellikle bayanlarda hamile veya regl dönemlerinde ise kesinlikle içmeleri önerilmez. Doğumdan sonra annenin sütünü arttırmaya yardımcı olur. Sinirleri olan kişilerin sakinleşmesine yardımcı olur. Baş ağrılarının başı olarak bilinen migreni oldukça en aza indirir. Gün boyu beyin içerisinde oluşan  yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur. Uyku problemi çeken kişilere oldukça fayda sağlamaktadır. Kan dolaşımının düzenli bir şekilde olmasını sağlamaya yardımcı olur. Cinsellik olarak problem yaşayan kişilerde oldukça fazla arzuları arttırır. Astım, nefes darlığı gibi  bronşitte görülen rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Anason çok fazla kullanılması oldukça zararlı olabilir. Çünkü çok  miktarda kullanıldığı taktirde kişilerde uyuşukluk oluşmasına sebep olur.

Kimyon,yemeklere ayrı bir lezzet vermesiyle bilinen bu bitki oldukça birçok mineral ve vitamin bulundurması sebebiyle oldukça çok faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. Anasonla hemen hemen aynı yapıya sahip olan maydanozgiller familyasında yer almaktadır. Çok acı bir yapıya sahip olmasından dolayı genellikle kebap gibi et yemeklerinin yapı]]> Anason Çiçeği https://www.anason.gen.tr/anason-cicegi.html Fri, 07 Dec 2018 07:48:22 +0000 Anason çiçeği, Beyaz rengiyle ve narinliğiyle bizi kendine hayran bırakan anason çiçeği, güzelliği kadar faydalarıyla da herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Anavatanı Asya olan bu çiçeğin meyveleri de kendisi gibi ufakt Anason çiçeği, Beyaz rengiyle ve narinliğiyle bizi kendine hayran bırakan anason çiçeği, güzelliği kadar faydalarıyla da herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Anavatanı Asya olan bu çiçeğin meyveleri de kendisi gibi ufaktır ve bu meyvelerde anason anlamına gelen 'anethol' vardır. Bu şaheserin yakıcı bir kokuya sahip olmasına rağmen tadı gerçekten çok lezzetlidir. Şimdi gelelim eski çağlardan beri insanlarla yakın dostluk kuran bu bitkinin bize kazandırdıklarına.

 Faydaları:
 • İştahı açmasıyla birlikte tiksintiyi ortadan kaldırır.
 • Uykusuzlukla başa çıkmada en büyük yardımcıdır.
 • Sindirimi kolaylaştırmasının yanında ishal ve kusmayı da önler.
 • Soğuk algınlığı, öksürük ve bronşite karşı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Mide ve bağırsaktaki gazları gidererek hazmı kolaylaştırır.
 • Beyinde oluşan yorgunluğu giderir.
 • Migren ağrılarını keser ve sinirleri yatıştırır.
 • Genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar ve yaşlılarda göğüs sarkmasını önler. 
Sağlığa faydalı etkileri Eski Mısırlılara dayanan bu çiçek, insan vücuduna çay olarak lezzetli bir şekilde alınır. Bir bardak anason çayı için bir çay kaşığı kurutulmuş anason çiçeği yaprağı yeterlidir.

Anason ÇiçeğiÇayın Hazırlanışı:

Kaynamış suya bir çay kaşığı kaynatılmış anason çiçeği yaprağını attıktan sonra ateşi kapatın ve 5-10 dakika demlenmesine izin verin (Uyku getirme etkisine sahip olduğu için yatmadan önce içmenizi tavsiye ederim). Sıcak olarak günde 2-5 fincan içilebilir. Bu kadar faydası  olan bu çiçeğin çayını yapmak işte bu kadar basit.
 
Faydalarıyla övüp durduğumuz bu çiçeğin elbette zararları da var. Yalnız bundan zarar görüp görmemek sizin elinizde. Aşırı derecede anason tüketmediğiniz takdirde sadece faydalarından yararlanırsınız. Sıra geldi anasonu gereğinden fazla tüketenlere neler olabileceğine.

Zararları:
 • Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar fakat aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz.
 • Fazla miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk verir.
 • Aşırı miktarda kullanılırsa baş ağrısı ve görme bozukluğuna neden olabilir.
 • Daimi kullanan kişilerde anisizm hastalığına sebep olur.
Gördüğünüz gibi aşırıya kaçmadığımız takdirde anason çiçeği bize hayatımız boyunca yardım edecek bir bitkidir.
]]>
Emziren Anne Anason Çayı İçebilirmi https://www.anason.gen.tr/emziren-anne-anason-cayi-icebilirmi.html Sat, 08 Dec 2018 02:03:48 +0000 Emziren Anne Anason Çayı İçebilirmi, Anason sağlık açısından oldukça faydalı bir bitki türüdür. İçerisinde mikroplara karşı direnç gösteren bir özelliğe sahiptir. Doğal bir antibiyotik olan anason oldukça faydalı bir Emziren Anne Anason Çayı İçebilirmi, Anason sağlık açısından oldukça faydalı bir bitki türüdür. İçerisinde mikroplara karşı direnç gösteren bir özelliğe sahiptir. Doğal bir antibiyotik olan anason oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle Yunanistan, Grit ve Mısırda asırlardan beri sağlık açısından kullanılan bir besindir. Anason çayının bağırsakları rahatlattığı, midede yanma hissini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte anason çayı baş ağrısı ve kronikleşmiş eklem ağrıları üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Ancak en önemli özelliği emziren annelerin sütünü arttırması olmasıyla dikkat çekmektedir. 

Emziren Anne Anason Çayı İçebilirmiAnason Çayının Emziren Anneye Faydaları
Anason çayı içerisinde tespit edilen birçok faydalı bileşen sayesinde kişiye ciddi anlamda faydalar sağlamıştır. Bununla birlikte anne sütü bebeğin gelişiminde oldukça önem arz etmektedir. Emzirme döneminde anne sütü az olan bir annenin, bebeğinin ciddi anlamda sağlık sıkıntıları çekeceği aşikardır. Bununla birlikte Anason çayı belli ölçülerde tüketilmesi halinde bebeğin ihtiyaç duyduğu anne sütünü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun için bir demlik içerisine bir tatlı kaşığı dövülmüş anason tohumu aktarılır. Üzerine iki bardak sıcak su eklenerek 5-10 dakika kadar demini aldıktan sonra anne sabah akşam bir çay bardağı tüketmelidir. İkinci günün sonunda anne sütünün arttığı gözlemlenecektir. Böylelikle ilaç tedavisine başvurmaya gerek kalmadan doğal olan anne sütü arttırılmış olacaktır. Bu nedenle anason çayı emziren kadınlar için oldukça faydalı olan bir bitki bileşimidir. 
]]>
Anason Bitkisi https://www.anason.gen.tr/anason-bitkisi.html Sat, 08 Dec 2018 02:23:59 +0000 Anason bitkisi: anason maydanozgiller familyasında uzunluğu 50-60 cm olan bir yıllık otsu bitkidir. Anasonun yuvarlak veya böbrek şeklinde olan yaprakları vardır. Beyaz çiçekli ve minik meyveleri vardır. Anason adı verilen me Anason bitkisi: anason maydanozgiller familyasında uzunluğu 50-60 cm olan bir yıllık otsu bitkidir. Anasonun yuvarlak veya böbrek şeklinde olan yaprakları vardır. Beyaz çiçekli ve minik meyveleri vardır. Anason adı verilen meyvelerinde Anethol bulunmaktadır. Anasonun meyveleri yakıcı ve kokulu lezzetlidir. Anason bitkisinin meyveleri Temmuz ve Ağustos aylarında toplanmaktadır. Anasonun Anavatanı Doğu Akdenizdir. Anason bitkisi dik gövdeli silindir şeklinde ve içi boş çok dallı, tüylü ve üzerinde çizgileri vardır. Anason çiçekleri birleşik şemsiye şeklinde olur ve meyveleri armut şeklinde küçük üzeri tüylü sarı ve yeşilimsi rengindedir. Anason bitkisi çok eski tarihlerde şifa kaynağı olarak kullanılmaktaydı.

Anasonun kullanım alanları: Anason anason bitkisinin tohumları toplanarak elde edilir. Anasonun kendine has kokusu, tatlımsı tadı ve içerisinde bulunan Anethol denilen yağdan gelmektedir. Anason rakı gibi alkollü içkilere çeşni katmak için kullanılmaktadır. Anason da bulunan anethol alkol içerisinde çözülmekte ve su oranını artırdıkça çökelmektedir. Anasonlu içkilere su katıldığı zaman beyazlaşmaya başlar.

Anasonun yararları: Anasonun aşırıya kaçmamak şartıyla kullanımında vücuda zararı olmaz aksine çok faydaları vardır. Anason aşırı kullanıldığında vücuda uyuşukluk vermektedir.

 • Anason bebeklerde ve çocuklarda oluşan gaz sancısı ve öksürüğünde çay olarak içirilmektedir.
 • Anason astım, nefes darlığı, öksürükte ve bronşitte görülen şikayetler için kullanılmaktadır.
 • Anason iştah açar midedeki gazları giderir, idrar söktürür ve kusmayı, ishali keser. Anasonun idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra idrar yolları hastalıklarına da iyi gelmektedir.
 • Anason kadınların adet kanamalarını düzene sokar.
 • Emziren annelerin sütünü artırır, sinirleri sakinleştirir, migren ağrısına iyi gelir.
 • Anason uykusuzluğa iyi gelmektedir, beyin yorgunluğunu dinlendirir.
 • Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar ve kalbe kuvvet verir.
 • Anason cinsel gücü ve arzularını artırır.
 • Nefes darlığına, astıma ve bronşit-deki şikayetleri gidermektedir.
 • Anason genç kızlarda göğüslerinin dik olmasını sağlar ve yaşlılarda ise göğüs sarkmasını önlemektedir.
 • Anason ayriyeten tadı ve kokusu hoş olmayan bitkisel çaylara ve ilaçlara aroma vermesi amacıyla kullanılmaktadır.

Anason Bitkisi

Anasonun çayı kurutulmuş anasondan yapılmaktadır. Anason çayı yapmak için Bir çay kaşığı anason tozu takriben 150 ml kaynar suya konur ve ağzını kapatarak 5-10 dakika kadar demlendirilir. Demlenen anasonun suyunu süzerek günlük 3-5 fincana kadar tüketilebilir. Anason bitkisinin önemli bir yan etkisi yoktur fakat nadiren alerjik durumlar görülebilir. Anason ayrıca aşırı kullanımında sindirim ve solunum yollarının tahriş olmasına neden olabilir.

]]>
Yıldız Anason https://www.anason.gen.tr/yildiz-anason.html Sat, 08 Dec 2018 20:59:37 +0000 Yıldız Anason, adını yıldız şeklinde olan meyvelerinden alan yıldız görünümlü bir bitkidir. Yıldız anason ya da Çin anasonu anavatanı Güney Çin olarak bilinmektedir. Yıldız anasonu Güney Çin, Hint ve Endonezya kültüre Yıldız Anason, adını yıldız şeklinde olan meyvelerinden alan yıldız görünümlü bir bitkidir. Yıldız anason ya da Çin anasonu anavatanı Güney Çin olarak bilinmektedir. Yıldız anasonu Güney Çin, Hint ve Endonezya kültürel mutfaklarında oldukça çok fazla kullanılan bir  bitki türü olarak kullanılmakta ve bu bitkinin meyveleri olgunlaşmadan toplanmaktadır ve güneş görmeyen bir yere serilerek kurutularak kullanılmaktadır. Anason bitkisi ile aynı aileden olmaması ile bilinen fakat tadını anasona tat veren anetol içermesi ile bilinen bir bitki türüdür. Yıldız anason esmer kırmızı renkli ve anason kokulu bitkidir. Yıldız anason son zamanlarda fazla kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır bunun sebepleri arasında anasondan daha ucuz olması ile bilinmektedir. Galliano ve Sambuca içkilerinde ananasın yerine yıldız anason kullanılmaktadır. 

Yıldız anason su ile kaynatılarak ve yağı çıkartılmak kaydı ile kullanılır. Yıldız anason yeşile çalan renkli yaprakları beyaz çiçekleri olan çiçekleri nadirde olsa sarı ve mor renklide bulunan ve 4-9 metreye kadar uzayabilen ağaçları bulunan tüm dünyada şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Yıldız anasonun yıldız şekline benzeyen meyveleri karaciğer yetmezliği, safra kesesi hastalıkları ve sindirim sisteminde uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Yıldız anason son yıllarda ülkemizde özellikle pastacılık yada ilaç yapımında çok kullanılmaya başlanmıştır. Yıldız anasonun içerisinde anethol yağı bulunmaktadır. Yıldız anasonu Çin anasonu ve Hint anasonu diye de bilinmektedir. Gerçek ismi Latincede Ilicium verum dur. Kışın yaprakların dökmeyen yıldız anason manolyagiller ailesinden oldu bilinir. Yıldız anason güzel kokulu cam gibi parlak görünümlü ve yaprakları elips biçiminde bulunan aynı zamanda çok sayıda taş yaprakları olan bir tür bitkidir. Yıldız anason çiçekleri olgunlaşıp zamanı gelince gri veya kahverengi en az 6 en fazla 9 parçalı meyve verebilen bitkidir. Yıldız anason güneşli yerleri seven rüzgardan hoşlanmayan bitkidir. Yıldız anasonunun sağlık problemleri olan kişilerde sağlık sorunlarının doğal yollarla çözülmesinde etkin rol oynadığı bilinmelidir. Yıldız anasonu ezilerek kaynar suda demlenerek içilmesi özellikle çeşitli saplık sorunların iyi geldiği ve yıldız anasonun yağı da romatizma bulunan bölgelere masaj yapılarak uygulandığında iyi geleceği bilinmektedir.  

Yıldız AnasonYıldız Anason Faydaları
Yıldız anason özellikleri arasında antidepresan etkili sakinleştirici özelliğinin yanı sıra hazımsızlığa, iştahsızlığa, bağırsaklarda oluşan gazalara karşı doğal bir koruyucu olma özelliği de bulunmaktadır.  Ayrıca yıldız anason yağı ve çayı olarak kullanılan yıldız anason ishal vakaları ve öksürük rahatsızlıklarında da doğal korucu özelliği bulunur. Yıldız anason ülkemizde birçok aktarlarda temin edile bilinmektedir. Yıldız anasondan faydalanmanın en etkili yolu kaynatılması ve içilmesidir. Yıldız anason sindirim sistemi üzerinde çok etkili olduğu sindirimi kolaylaştırdığı faydaları olduğu bilinmektedir. Yıldız anason solunum yolları enfeksiyonlarında, bronşit rahatsızlıklarında rahatlatıcı özelliği ve terletici özelliği olduğu da bilinmektedir. Ve yıldız anason romatizma ağrılarını azaltma etkisi de bulunur. Doktor tarafından verilen solunum yolları ilaçları ile birlikte kullanılan yıldız anason rahatsızlıkların daha çabuk ve erken iyileşmesinde son derece etkili bir yardımcı bitki olarak bilinir.

Yıldız Anason Besin Değerleri
100 gram yıldız anasonun da bulunan besin değerleri

 • Kalori (kcal) 337
 • Yağ 16 gram
 • Sodyum 16 miligram
 • Kolesterol 0 miligram
 • Karbonhidrat 50 gram
 • Potasyum 1.441 miligram
 • Protein 18 gram
 • C vitamini 21 miligram
 • A vitamini 311 IU
 • D vitamini 0 IU
 • Kalsiyum 346 miligram
 • Demir 37 miligram
 • B6 vitamini 0,7 miligram
 • Magnezyum 170 miligram
 • B12 vit]]> Anason Tohumu https://www.anason.gen.tr/anason-tohumu.html Sun, 09 Dec 2018 04:14:25 +0000 Anason Tohumu, Anason tohumu 1988 yılında bitkisel ilaçlar grubuna giren bir bitkidir. Anason tohumu birbirine yapışık iki adet çok güzel kendine özgü kokusu olan bir bitkidir. Anason tohumu nisan ayında başlanarak mayıs ayı son Anason Tohumu, Anason tohumu 1988 yılında bitkisel ilaçlar grubuna giren bir bitkidir. Anason tohumu birbirine yapışık iki adet çok güzel kendine özgü kokusu olan bir bitkidir. Anason tohumu nisan ayında başlanarak mayıs ayı sonlarına kadar ekilen ve anason tohumları filizlenmesinden sonra aralıkları seyrekleştirilen ve kuru havalarda çapalanan bir bitki özelliğini taşımaktadır. Anason tohumları ağustos ve eylül aylarında olgunlaşmaktadır. Ve bu aylarda toplanarak kurutulur. Anason tohumları WHO ve ESCOP monografilerinde yer alan bir bitkidir. Anason tohumları doğal bileşim olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kanunen anason tohumuna herhangi bir madde katılamaz ve anason tohumunda bulunan maddeler kesinlikle ayrılamaz. Anason tohumunun hazırda bir tür ilacı bulunmamaktadır. Anason tohumunda bulunan eterik yağı yani esansı sadece tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Anason tohumları ilaç olarak kurutulmuş tohumları kullanılır. Anason tohumunun bileşiminde anethol, estragol, linalool, terpineol ve anis aldehitler bulunmaktadır. Anason tohumunda bulunan bu maddeler özellikle mikrop öldürücüdür ve oluşan balgamın kolay dışarı atılmasında çok etkilidir. Anason tohumu ayrıca vücut ısıtıcı özelliği bulunmaktadır. Anason tohumu asla anason tohumu esansına karşı bir alerjisi olan kişilerin kullanmaması çok önemlidir. Anason tohumunun yan etkileri arasında sindirim ve solunum yollarında alerji yapar ve ciltte alerjiye neden olabilir. Anason tohumu günlük en fazla 3 gram kurutulmuş şekilde kullanılmalıdır fazla kullanımı ise fayda yerine zarar vermektedir. Anason tohumu kullanılmadan önce iyice ezilmeli ve kaynar su ile demlenmeli sabah ve akşam bir bardak içilmelidir. Ancak çok önemli bir uyarı olarak anason tohumu çok fazla kullanılmamalıdır. Aşırı derecede kullanılması uyuşukluk verir. Özellikle hamile bayanların ve adet gören bayanların kullanması baş ağrısına ve görme duyularında bozukluklara yol açmaktadır. Sürekli kullanan kişilerde ise anisizm hastalığı yapmaktadır.

  Anason TohumuAnason Tohumu Faydaları
  • Anason tohumunu faydaları ise şu şekilde olmaktadır
  • Hamile bayanların yemeklerden tiksinti duymasın engeller.
  • Mide bulantısı şikayetleri olan kişilerde mide bulantısını yok eder.
  • Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlıkları giderir.
  • Bağırsaklarda oluşan gazları yok eder.
  • Bebeklerde hazımsızlık karın ağrısı ve uykusuzluk problemlerini önler.
  • Erkeklerde meni çoğaltır.
  • Annelerin sütünü artırır.
  • Akciğer, rahim, böbrek, dalak ve mesanenin damarlarının açılmasında etkilidir.
  • Kadınlarda adet kanamalarını söktürür.
  • Enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır ve vücut ağrılarını giderir.
  • Romatizmalara sürülerek masaj yapılması rahatlatır.
  • İdrar söktürür kişilerde oluşan hıçkırığa iyi gelir uyku verir ve iştah açar.
  • Beyinde oluşan yorgunluklara iyi gelir.
  • Tütsü yapılarak baş dönmesi ve baş ağrılarını önler.
  • Kaynatılarak içilirse astım, bronşit ve öksürüğe iyi gelir göğsü yumuşatır.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Kalp çarpıntılarında etkili olur.
  • Anason tohumu toz halinde demlenerek içilirse böbrek taşlarını düşürür.
  • Özellikle genç kızların göğüslerinin büyümesine yardımcı olur ve göğüslerde oluşan sarkmaları önler.
  • Sürekli anason tohumu ağız yolu ile çiğneyen kadının çocuk yapma özelliğini geliştirir.
  ]]>
  Rezene Anason https://www.anason.gen.tr/rezene-anason.html Sun, 09 Dec 2018 11:11:23 +0000 Rezene anason, kaynatılarak içilen faydalı bir bitkilerdir. Genellikle bu bitki demlenerek yani çay gibi tüketilir ve rezene anason çayı olarak bilinir. Bu iki otu yani rezene ve anasonun karıştırılmasıyla yapılır, ve özellikle Rezene anason, kaynatılarak içilen faydalı bir bitkilerdir. Genellikle bu bitki demlenerek yani çay gibi tüketilir ve rezene anason çayı olarak bilinir. Bu iki otu yani rezene ve anasonun karıştırılmasıyla yapılır, ve özellikle sindirim sistemi sıkıntıları başta olmak üzere, bir çok rahatsızlığın giderilmesinde kullanılan çok etkili bir çaydır. Genellikle bebeklerde kullanımı daha fazladır.  Bebeklerin gaz probleminden kurtulmanın kesin çözümü diyebiliriz. 

  Rezene Anason Çayı özellikle, bebeği yeni doğmuş bayanlarda göğüsleri süt ile dolu olduğundan göğüslerdeki sertliği gidermek için göğüs yumuşatıcı olarak içilir, yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır, midede gazların birikmesini önleyici etkileriyle bilinen bir çaydır. Bunun yanı sıra kalp çarpıntısı olanlara günlük düzenli olarak Rezene Anason Çayı tüketmeleri önerilmektedir. Ayrıca nefes darlığı gibi kronik rahatsızlıkları olan kişiler üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Bu çay doğru şekilde kullanıldığında yani çok fazla abartmadan tüketildiği taktirde pek çok fayda sağlayan ilaç niteliğinde bir çaydır. Ancak taktir edersiniz ki anneler için en sıkıntılı dönem bebeğin ilk altı ayıdır. Bebekte gaz sancısı gidermek için ve bebeklerde uyku düzenlemesi yapmak gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak bebeklere bu çayı verirken ölçüyü çok fazla abartmamalıyız 3-4 çay kaşığı sade yada sütle karıştırarak verebiliriz. 

  Çok eski dönemlerden beri tüketilmekte olan rezene anason çayı özellikle bağırsak kurtlarının vücuttan atılması konusunda çok etkilidir. Yukarıda rezene anason bitkisinin faydalarını kısaca vermiştik şimdi biraz daha açarak anlatım. 

  Rezene AnasonRezene Anason Çayının hazırlanışı

  Rezene Anason Çayını hazırlamak için öncelikle suyumuzu kaynatalım, daha sonra içeceğimiz kadar yani 1 fincan kaynar suyumuzun üzerine aktardan aldığımız rezene yapraklarını atalım bu yapraklar suya hem tadını hemde kokusunu verecektir ve 10 gr kadar da anason ekledikten sonra yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekleyelim bu süre geçtikten sonra eminim ki çayınız demlenmiştir. Bu ölçü tabi bir fincan yapmak için geçerli, eğer fazla yapacaksanız ölçüyü arttırmanız gerekecektir. Demlenme süresi sona erdiğinde süzdürerek çayınızı içebilirsiniz, eğer bu tat size acı geldiyse anason miktarı biraz azaltabiliriz  yada az gelirse çoğaltabiliriz. Burada damak zevkide çok önemlidir. Şekersiz içenler şekersiz tüketirken, tatlı isteyenler şeker atabilirler. Damak tadınıza göre tercih size kalmış. Bunun yanı sıra içerisine zencefil ve bal ilave ederek farklı tatlar yaratabilirsiniz. Şimdiden herkese afiyet olsun... 

  Rezene Anason Çayının Faydaları
  • Bağırsakları hızlı çalıştırır, mide kramplarını azaltır ve sindirim sisteminin sıkıntısız bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Bebeklerin grip olmasını engeller. Rezene ve anason uyku yapıcıdır. uyku problemi olan bebeklerin uyku problemini giderir. 
  • Sakinleştirici etkiye sahiptir. Sinirli olduğunuz anlarda mutlaka sakinleşmek için içiniz. 
  • Öksürük, nefes darlığı gibi hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.
  • Kalp çarpıntılarını önleyerek, vücudu sakinleştirip kalp ritmini düzenler. 
  • Bağırsaklar içerisinde yer alan kurt ve bağırsak solucanlarının vücuttan atılmasını sağlar.
  • Midede meydana gelen gazların sancı vermesini önleyerek vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
  • İshal olan kişilerin kullanması önerilir. 
  • Ağız kokusuna giderici etkiye sahiptir. 
  • Göğüsleri dikleştirici ve sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. 
  • Rezene anason çayı beyin yorgunluğunu giderir ve stresi azaltarak, vücudun gevşemesini sağlar ve rahatlatıcı rahatlatır. 

  Rezene Anason çayının yan etkileri 

  Rezene Anason çayının karıştırılmasıyla meydana gelen çay ile ilgili bilimsel araştırmalar yapılmamıştır. Bu çayın yoğun ve aşırı tüketimi halinde oluşabilecek sıkıntılar vardır. Bunlar bazıları: baş dönmesi, baş ağ]]> Bebeklere Anason https://www.anason.gen.tr/bebeklere-anason.html Mon, 10 Dec 2018 01:05:54 +0000 Bebeklere Anason, Anason, Anavatanı Asya olan bir bitkidir. Maydanozgillerden de sayılabilecek bir bitki türüdür. Ülkemizde özellikle orta derecede neme sahip illerimizde, yetişebilen bir bitkidir. Rutubeti çok seven bir bitki olduğ Bebeklere Anason, Anason, Anavatanı Asya olan bir bitkidir. Maydanozgillerden de sayılabilecek bir bitki türüdür. Ülkemizde özellikle orta derecede neme sahip illerimizde, yetişebilen bir bitkidir. Rutubeti çok seven bir bitki olduğu için, nemli yerlerde çok daha fazla geliştiği gözlenmiştir. Genellikle yazın, temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Yaprakları genellikle yuvarlak, çiçekleri ise beyazdır. Meyveleri küçüktür, özellikle meyvelerine anason denir. Meyvesinin içinde Anethol denilen madde vardır, kokulu ve yakıcı bir lezzete sahiptir. Dünya tarihinin oluşumundan beri, insanların bir çok araştırmaları sonucunda, vücudumuza çok fazla faydaları olan bitkiler bulmuşlardır, anason bitkisi de bunlardan sadece bir tanesidir. Anasonun bir faydasının dışında da, çok fazla kullanım alanları vardır. Anason, rakı üretiminde, bazı sakızlar da, meyan kökü olan şekerlemelerde, bazı deterjanlarda, sabunlarda, deodorantlarda ve bazı baharat çeşitlerinde kullanılır. Anasonun en önemli kullanım alanlarından biri olan rahatlatıcı özelliği bebeklerde kullanılır. Ayrıca anason çayının, emziren annelerde süt miktarının artmasına da faydası olduğu gözlemlenmiştir. Emziren annelerin göğüslerinde de, yumuşamaya yardımcı olmaktadır. Büyükçe bir pamuk, demlenen anason çayına batırılarak, göğüslere hafif hafif masaj yapılır.


  Bebeklere AnasonBebeklere Anason Kullanımı
  Özellikle bebeklerde, anason miktarına çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Anason da diğer bütün bitki türleri gibi, kararında olduğu zaman çok faydalıdır. Anason da vücudu rahatlatıcı bir madde olduğu için, çok fazla verildiğinde vücutta uyuşukluk yapabilir. İşte bu yüzden anason kullanırken kesinlikle miktarının iyi ayarlanması gerekmektedir. Her zaman bebeklerde anason kullanırken, taze yapıp vermeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Bebeklerde anason miktarı şöyle olmalıdır; yarım çay kaşığı anason, yarım çay bardağı kadar kaynamış suya ilave edilir. 15-20 dakika kadar demlenmeye bırakılır, bebeğin içeceği bir sıcaklığa geldiği zaman, bebeğe 1-2 tatlı kaşığı olacak şekilde verilir. Bu miktar bebeğin ayına ve yaşına kadar değişebilir. Bebeğinize verdiğiniz anason çayı, bebeğin gazını sökmesine, midesinin rahatlamasına ve rahat rahat uyumasına yarar sağlayacaktır.

  Bebeklerde Anason Kullanımı Faydaları
  • Bebeklerde, uyku sorunu çok fazla görülmektedir, özellikle kolikli bebeklerde çok çok sık görülür. Böyle uyku sorunu görülen bebeklerde, ayına göre miktarını ayarlamanız durumunda rahatlıkla verilip, rahat uyuması sağlanabilir.
  • Bebeklerde, gaz sıkıntısında, gazını rahatlıkla çıkarabilmeleri için, mide sıkıntısını ortadan kaldırmak için, rahatlıkla anason çayına başvurabilirsiniz.
  • Bebeklerde, gaz sıkıntısı çok olur, bu sıkıntıyı yaşamadan önce, yaşamamak için gaz söktürücü özelliği göz önüne alınarak, yine bebeğin ayına göre, miktarını ayarlayarak, anason çayı kullanabilirsiniz.
  • Bebeklerde, özellikle hıçkırık sorunu çok fazla görülmektedir, bu hıçkırık sorununu ortadan kaldırmak için de anason çayı kullanılabilir.
  • Bebeklerde, eğer çok fazla öksürük varsa, öncelikle bebeğe ilaç vermek yerine, belli aralıklarla anason çayı verilirse, öksürüğün azaldığı da görülmüştür.
  • Bebeklerde, bulantı, kusma gibi şikayetlerde de anason çayı kullanmamızda fayda vardır.
  ]]> Anason Tozu https://www.anason.gen.tr/anason-tozu.html Mon, 10 Dec 2018 13:54:02 +0000 Anason tozu, Maydanozgillerden olan anason bitkisinden elde edilen, ortalama yarım metre büyüyen, yaprakları yuvarlak, insanlardaki böbreğe benzeyen bir görünümü olan, çiçekleri beyaz renkte, meyveleri de yumurta biçiminde olan t Anason tozu, Maydanozgillerden olan anason bitkisinden elde edilen, ortalama yarım metre büyüyen, yaprakları yuvarlak, insanlardaki böbreğe benzeyen bir görünümü olan, çiçekleri beyaz renkte, meyveleri de yumurta biçiminde olan tüylü ve beyazımtırak renkte olan bir bitkidir. Anasonun meyveleri küçük ve kokuludur. Direk yendiğinde ağızda yakıcı bir lezzeti vardır. Bu da kokusundan kaynaklanmaktadır. Bir çok türü ve çeşidi olan bu bitki bahçelerde yetişir ve çekirdekleri kullanılır. Anason meyvesinin çekirdeklerinden gevrek çöreklere koku vermesi için kullanılır. Anason tozu özellikle tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılacak ilaçların içerisinde kullanılır. Diğer tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi bu bitkide de sürekli kullanım iyi değildir.

  Geleneksel bir bitki olan anasonun kullanıldığı yerler;
  • Gıda,
  • Giyimde renk verme işlemlerinde,
  • İlaç sektöründe kullanılır.
  Anason tozu, özellikle tıp alanında  baş ağrılarında tedavi yaralarında, soğuk algınlıklarında, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve karaciğer fonksiyonlarını geliştirmede kullanılır. Anason tozunun bunun dışında da birçok faydalı yanı vardır. Sadece tozu ile değil bitki sıvılarla karıştırılarak kullanıldığında da çok etkilidir. 

  Anason tozunun faydaları;
  • Öksürük yatıştırıcıdır.
  • Balgam söker.
  • Mideyi güçlendirir.
  • Gaz söktürücüdür.
  • Sürekli hıçkırık tutulmalarında bir bardak anason çayı iyi gelir.
  • Uykusuzluk için birebirdir.
  • Tadı ve kokusu hatta lezzeti kötü olan çaylara ilave edildiğinde içilebilir hale getirir, lezzet verir.
  • Anne sütü yetersizliğine iyi gelir.
  • Yatıştırıcıdır.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Yemeklere karşı tiksinti hissini azaltır ve iştah açar.
  • İdrarı arttırıcı etkisi vardır.
  • Migren ağrılarını keser.
  • Nefes darlığı astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 
  • Genç kızların göğüslerinin dik ve dolgun durmasını, yaşlılarda ise sarkmasını engeller.
  • Kusmaları keser.
  • İshali önler.
  Neredeyse birçok gündelik rahatsızlığa iyi gelen anason tozu, hayatımızda kullanılması gereken baharatlardandır. Birçok yemeğin içerisine ilave edebileceğiniz gibi bitki çaylarının içerisine ilave edilerek de tüketilebilir. Anason tozu hazırlanırken bitkinin çekirdekleri dövülerek ayrılır ve kapalı kaplarda ışıktan koruyarak muhafaza edilir. Serin ve kuru yerlerde saklanması gereken anason tozu öğütülerek saklanmaya çalışılırsa o güzel kokusunu kaybeder o yüzden dövülerek saklanması gerekir. Her yıl yenisinin yapılması gerekir senesi dolan anason tozlarının imha edilip atılması gerekir. 

  Anason TozuAnason tozunun yan etkileri; bu bitkide diğer bitkiler gibi abartılı bir şekilde kullanılır ise faydadan çok zarara dönüşebilir. Uzun süreli ve fazla miktarda kullanmamalısınız. Ayrıca teşhis ve tedavi için kullanmadan önce mutlaka hekiminize görünmelisiniz. Anason tozu aşırı kullanımlarda uyuşukluğa, sürekli bir uyku haline ve görme bozuklukları ile baş ağrılarına sebep olabilir. Ayrıca adet dönemi yaklaşan bayanlarında anason tozu kullanımını bırakmaları gerekir. adet döneminde çok zararlı olabilir. Aşırı kan kaybına neden olduğu vakalar olmuştur. Hamilelerin de anason tozundan uzak durmaları gerekir. Nedeni de düşük yapma riskini çok yükseltmesidir.
  ]]>